Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Hatalı Sürücüye “Kırmızı Düdük”

Hatalı Sürücüye “Kırmızı Düdük”

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in katılımıyla düzenlenen törende, “Öğrencilerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi Protokolü” imza töreni gerçekleştirildi.

Yenimahalle Şehit Yavuz Başayar İlkokulunda düzenlenen törende konuşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılan iş birliği ve katkılarından dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’e teşekkür etti. Millî Eğitim Bakanlığı olarak özellikle TRT’yle iş birliğinin artacağına işaret eden Bakan Selçuk, yabancı dil, çizgi film gibi konularda iş birliğinin artarak devam edeceğini bildirdi.

“Biz eğitime emzirmek gibi bakarız”

İnsan yaşamındaki en önemli unsurun ‘hayat’, ‘can’ olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Bizim eğitimimizin tarihine baktığımızda aslında bir ´can´ eğitimi olduğunu görüyoruz, bir şefkat eğitimi olduğunu görüyoruz. Biz eğitime emzirmek gibi bakarız; yani o şefkati taşıyan, o teması sağlayan, o dokunuşu, o hissiyatı, o kalp ritmini veren bir süreç olarak bakarız. O sebeple de eğitimin özellikle bu boyutu, yani güvenlik boyutu, emniyet boyutu cana zarar gelmesin diye çok çok önemli.” diye konuştu.

Güvenlik konusunun denetimin ötesinde ayrı bir öneme sahip olduğunu ve eğitim süreçleriyle taçlandığına değinen Bakan Selçuk, şunları söyledi: “Aslında denetim dışsal bir unsurdur, farkındalık ve eğitim ise içsel bir unsurdur. Yani kontrol içten mi gelecek, dıştan mı gelecek? Dıştan kontrolle biz trafiği ya da eğitimi kısmen kontrol edebiliriz. Ama esasen ‘her insanın vicdanı polistir’ ifadesinde de olduğu gibi aslında içten kontrol çok önemli. Belki de İçişleri Bakanlığının adı ´iç işleri´ olduğu için, yani zihniyeti değiştirmek, içimizdeki farkındalığı ve iç kontrolümüzü büyütmekle de dolaylı olarak ifade edilebilir.”

“Hedefimiz iç kontrol”

Bakan Selçuk konuşmasına şöyle devam etti: “Gece saat 2’de bir sürücü ‘dur’ işaretinin olduğu yerde çok ıssız bir ana yolda dur işaretini görür görmez durur derler. Hiçbir polis yoktur, hiç kimse yoktur, ama orada dur işareti var diye dururlar bu iç kontrolle ilgili bir şey. Bizim de temeldeki beklentimiz, hedefimiz iç kontrol ve biz bunu sadece dördüncü sınıftaki trafik dersi gibi zorunlu birtakım süreçlerle değil, biz bunu gönül süreciyle, ilişki, iletişim süreciyle yapmayı düşünüyoruz.”

yorumunu bırak