Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Şok! Lise son sınıf artık sınava hazırlık yılı olacak

Şok! Lise son sınıf artık sınava hazırlık yılı olacak

Meb tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre lise son sınıfta ders işlenmeyecek. Öğrenciler üniversite hazırlık sınavı kapsamında  öğretmenler eşliğinde soru ve test çözecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim’de ders saat ve programlarını belirlerken “üniversite hazırlık” açılımı yaptı. Yeni düzenlemeye göre lise son sınıfta ders işlenmeyecek öğrenciler üniversite hazırlık için (sınav) öğretmenler eşliğinde soru çözecek. Milli Eğitim Bakanlığı (meb), ortaöğretim ders saat ve programlarını değiştirme kararı aldı. Zorunlu ders saatlerini azaltmanın yanı sıra 12’inci sınıfın da üniversiteye hazırlık yılı olarak belirlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un talimatıyla devam eden ortaöğretim müfredat ve ders programı ile ilgili çalışmanın sonuna gelindi.

SINAV İÇİN DERS SAYISI AZALTILACAK
Yeni çalışmaya göre ortaöğretimde öğrenciler Türkçe, Matematik, Tarih ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zorunlu temel dersler olacak. Öğrencinin okuduğu okul türü ve ilgi alanına göre zorunlu derslerin sayısında artış planlanırken diğer derslerin meb’in yaptığı açıklamaya göre seçmeli olması bekleniyor.
DERSHANEYE GEREK YOK
MEB’in yeni duyurusu ile öğrencilerin 12’nci sınıfta devamsızlık ve sahte rapor alma gibi girişimlerden kurtaracak bir formül geliştirdiği aşikar. MEB ayrıca 12’nci sınıfta öğrencileri okul müfredatından muaf ederken aynı zamanda aileleri de dershane ya da kurs masrafından kurtaracak. Öğrenciler, sınav için dershane ya da kursta yaptıkları faaliyetlerin aynısını okulda ücretsiz yapma imkanı bualcaklardır.

yorumunu bırak