Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

2019 Asgari ücret Belli Oldu!

2019 Asgari ücret Belli Oldu!

Son dakika… Uzun bekleyişin ardından Asgari ücret belli oldu

Uzun bekleyişin ardından Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret tutarı nihayet belli oldu. 2019 yılından itibaren uygulanacak olan asgari ücretin tutarı 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Toplamda Yüzde 26,05′ lik artış asgari ücrette 417 TL’lik artış yapılmış oldu. Evli ve üç çocuklu vatandaş için ise asgari ücret 2 bin 155 TL oldu. Kararın 15 üyesi bulunan komisyonda oy birliği ile alındığı açıklandı.

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 10.00’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplanmıştı. Bakan Selçuk, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İLK TOPLANTI 6 ARALIK’TA
Asgari ücret tespit komisyonu son toplantımızda emeği ve alın teri ile ülkemize değer katan işçi ve işveren kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum diyerek konuşmaya başladı. 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak. 6 Aralık’ta bu salonda bir araya gelmiştik. İşçi ve işverenlerimizle asgari ücreti daha ideal noktaya getirmeyi hedeflemiştik. 2. toplantıyı TİSK ev sahipliğinde 13 Aralık’ta 3. toplantıyı ise 20 Aralık’ta gerçekleştirdik.

NET ASGARİ ÜCRET 2 BİN 20 TL


Asgari ücret tespit komisyonu
nihai kararına göre asgari ücret şu şekilde ayarlandı 1 Ocak itibariyle brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Geçen yıla kıyasla yüzde 26,05 artmıştır. 10 Ekim’de enflasyonla top yekün mücadele kapsamında işçimizi enflasyona ezdirmedik. Bu karar oy birliği ile alınmıştır.

EVLİ ÜÇ ÇOCUKLU İÇİN 2 BİN 155 TL


*Bildiğiniz üzere bekar çocuksuz için, 3 çocuk ve evli olanlar için 2 bin 155 TL olarak belirlenmiştir. Komisyon üyelerimize çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

yorumunu bırak