Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Okul Kantinlerinde “LOGO” Dönemi Başlıyor

Okul Kantinlerinde “LOGO” Dönemi Başlıyor

Okul Kantini “LOGO” Dönemi Başlıyor

En başarılı okullar sizler için araştırdı ve içeriği sizlerle paylaşıyor.

2019-2020 Öğretim yılından itibaren okul kantinlerinde satışa sunulacak gıdalarda “Okul Gıdası Logosu” yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlıkları arasında “Okul Kantinlerinde Satışa Sunulacaktır. Gıdalar ve Bu Gıdalarda Kullanılacak Logo Uygulamasına İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı.
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Okul kantinlerindeki gıdalar için logo uygulaması, resmi-özel okul ve kurumlarında faaliyet gösterecektir. Yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışı yapılacak bütün ürünlerin takibini, denetlenmesini ve izlenmesini kolaylaştıracak.” dedi.
Selçuk, Bakanlık olarak eğitimi sadece belirli müfredat içeriklerinin paylaşımı olarak değerlendirmediklerini dile getiren Selçuk. Çocuğun bütünsel gelişiminin çok değerli olduğunu vurguladı.
“Koruyucu eğitim” kavramının önemine işaret eden Selçuk şu şekilde söyledi. Çocukların bedensel, ruhsal, sosyal ve psikolojik gelişimini bir bütünsel anlayış içerisinde ele almak gerekir.
Ve bu anlayışın gerektirdiği çerçevede okulu sadece bir öğretim faaliyeti yürütülen bir mekan olarak görmemek gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bir gelişim izlemelerine hizmet etme yeri olarak görmek gerektiğini söyledi.

Bakan Selçuk, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu.

“Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsek o zaman daha üretken bir toplum oluşması ve riskleri azalmış bir toplum oluşması da mümkün olabilecek. Özel Okul kantinleri veya devlet okulu kantinleri gıdalar için logo uygulaması, resmi-özel okul ve kurumlarında faaliyet göstermekte olan. Yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışı yapılacak bütün ürünlerin takibini, denetlenmesini ve izlenmesini kolaylaştıracak. Ayrıca bakanlığımızın okul kantinlerinde satılacak gıda ve eğitim kurumlarındaki gıda işletmelerin şunlara dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Hijyen yönünden desteklenmesi konulu genelgenin uygulanması da böylece daha etkin hale getirilecek.”
Gıda okur yazarlığını çok önemsediklerini ve bunun hayata geçmesi için gerekenleri yapmayı planladıklarını aktardı. Selçuk, “Özellikle müfredatın hazırlanması ve bu müfredatın ders paketleri içerisine yerleştirilmesi gerekmektedir.
Gıda okur yazarlığı, tüm Türkiye´de gerek hayat boyu öğrenme gerekse de diğer öğretim kademeleri açısından kritik bir tedbir olacaktır.” diye konuştu.
İlk ve ortaöğretim çağındaki çocuklarda enerji yoğunluğu yüksek besinlerin kontrolünün ayrı bir önem taşıdığına işaret eden Selçuk, şunları kaydetti.
“Enerji yoğunluğu yükseldikçe öğrenme ve öğretme faaliyetlerindeki verimliliklerde de problem oluşmaya başlıyor. Gerek hiperaktivite gerekirse dikkat eksikliği gibi hususlar çok daha fazla gündemimize gelmiş oluyor.
Bundan dolayı bu besinlerin çocukların öğrenmesinin kalitesini artırmakla ilgisini de anne babalara vurgulamak isterim. Eğer biz çocuklarımızın öğrenmesi ile beslenmesi arasındaki ilişkinin ne kadar kritik olduğu konusunda farkındalık düzeyimizi artırabilmemiz lazım. O zaman çocuklarımızın çok daha başarılı olabileceği konusunda net bir görüş ifade edebiliriz.”
“Şartları taşıyan gıdalar satılabilecek”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da okul kantinlerinde satışa sunulacak gıdalara ilişkin, “Bundan böyle, sadece protokolde belirlenen şartları taşıyan gıdalar okullarda satılabilecek.
Anne ve babalarımız, okul ortamında faydası şüpheli gıdaların çocukların erişimine açık olmayacağını bilecek ve çocuklarını bu ortama daha rahat teslim edecek.” dedi.

yorumunu bırak