Üniversitelerin En Kolay İş Bulan Bölümleri Belli Oldu

Üniversitelerin En Kolay İş Bulan Bölümleri Belli Oldu

1.296

Türkiye’de üniversite mezunlarının istihdamının en yüksek olan meslekler belli oldu.

Türkiye’de üniversite mezunlarının istihdamında en yüksek oran yüzde 80,1 ile veterinerlik oldu. Veterinerliği yüzde 79 ile mühendislik, yüzde 75,4 ile sağlık hizmetleri, yüzde 74,4 ile de hukuk izledi. En yüksek işsizlik oranı ise yüzde 24,3 ile sosyal hizmetlerde kaydedildi.

Yüksekokul veya üniversite mezunları arasından Türkiye’de iş gücü piyasasında değerlendirilen, her 10 veterinerden 8’inin iş sahibi olduğu belirtildi.

En Kolay Veterinerler İş Buluyor

Veterinerlik yüzde 80,1 istihdam oranıyla bu alanda ilk sırayı aldı. Yüzde 79 ile mühendislik, yüzde 75,4 ile sağlık hizmetleri, yüzde 74,4 ile hukuk, yüzde 71,8 ile tarım, ormancılık ve balıkçılık, yüzde 70,2 ile bilişim ve iletişim teknolojileri, yüzde 69,6 ile iş sağlığı ve ulaştırma hizmetleri, iş ve yönetim alanları sıralamada yerlerini aldılar.

En Yüksek İşsizlik İse Sosyal Hizmetler Alanında

Yükseköğrenim mezunları arasında en yüksek işsizlik oranı yüzde 24,3 ile sosyal hizmetlerde oldu. Sosyal hizmetleri ise yüzde 23,8 ile gazetecilik ve enformasyon, yüzde 17,8 ile sanat, yüzde 17 ile iş sağlığı ve ulaştırma hizmetleri, yüzde 16,9 ile fiziki bilimler, biyoloji ve çevre, yüzde 15,3 ile sosyal ve davranış bilimleri alanları izledi.

İşsizlik oranı en düşük meslek alanları da yüzde 6,3 ile güvenlik hizmetleri, yüzde 8,3 ile hukuk olarak belirlendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: