Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

LGS’de Ezbere Dayalı Sorulara Son

LGS’de Ezbere Dayalı Sorulara Son

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGS kapsamındaki merkezi sınav hakkında yaptığı konuşmada, ezbere dayalı soru sorulmayacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da yapılacak merkezi sınava ilişkin açıklamalarda bulundu. Ezbere dayalı soru sorulmadığını belirten Selçuk, “Yorumlama, akıl yürütme, eleştirel düşünebilme, okuduğunu anlama, çıkarım yapabilme gibi becerileri isteyen sorular geliyor.” şeklinde konuştu.

LGS kapsamında 1 Haziran’da gerçekleşecek merkezi sınavla ilgili yöneltilen soru üzerine Selçuk, eğitim sistemindeki dönüşümlerin uzun soluklu olduğunu vurgulayarak, “Eğer acele eder de ani fren ani gaz yaparsanız eğitim sistemlerinde, bugünkü çözümlerimiz yarınki problemlerimiz olur. Bu yüzden çayın demlenmesi gerekiyor. Yani ‘bu sene hemen sınavı kaldırdık’ diyerek koşulları hazırlamadan sınav kalkmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Selçuk, sınavın kaldırılması veya müfredatın değiştirilmesi için okulların arasındaki farkı azaltmanın ve öğretmen eğitimine gereken yatırımın yapılması gerektiğini vurguladı.

Çocukların yeni sorular karşısında şaşırmamaları için aylardır örnek soruları da yayımladıklarına dikkati çeken Selçuk, konuşmasına şu şekilde sonlandırdı:

“Anne-babalar ve çocuklara mesaj veriyoruz, diyoruz ki ‘sakin olun, size hiç görmediğiniz, bilmediğiniz bir soru çıkmayacak. Bunların benzerleri çıkacak.’ Fakat geçmişten beri eleştirel düşünme, akıl yürütme, çıkarım yapma gibi ezbere dayalı olmayan soru tipine alışkın değilse çocuklarımız biraz zorlanabilirler ama hazırlanıyorlar, öğretmenlerimiz de bu konuda gereken değişiklikleri ders işleyişlerinde yapıyorlar.

Bu çerçevede baktığımızda LGS sınavının içeriği aslında eğitim sisteminin iyileştirilmesine de hizmet ediyor. Çünkü sorunun bakış açısı değişiyor. Buradan şöyle bir mesajı çocuklara vermek mümkün; eğer çocuk çok kitap okumuyorsa bu sınavlarda zorlanır.

Eskiden sadece bir sorunun şablonunu ezberleyerek bir soruyu çözme ihtimali vardı ama şimdi okuduğunu anlama o kadar öne çıktı ki çocuğun sürekli sevdiği konularda kitap okuması gerekiyor. Dolayısıyla LGS sınavının kitap okumayı artırması da bekleniyor ve sınıftaki dersi işleme metot ve tekniklerinin dönüşmesini de gerektiriyor. Yani sistem iyileşiyor bir taraftan.”

yorumunu bırak