Anne Babalar Dikkat!

Sevgisizlik beyinde kalıcı hasarlara yol açabilir!

505

Sevgisizlik beyinde kalıcı hasarlara yol açabilir!

Ankara özel okulları içerisinde yer alan Bilişim Koleji Rehberlik Servisi sevginin bebeklerdeki beyin gelişimine etkileriyle ilgili bir rapor hazırladı.

Beyin gelişimi bebeklerin dünyaya geldikten sonra devam eden eder. Yetkililer bu gelişim sırasında karşılaşılacak olumsuz durumların kalıcı ve geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabileceğini belirtti. Hazırlanan raporda, “Hem bebeklik döneminde hem de çocukluk dönemi içerisinde sinir ve beyin sistemlerinin gelişimi açısından çocuğa, sevgi ve ilgi gösterilmesi gerekir. Özellikle bebeklik ya da çocukluk dönemlerinde yaşanan olumsuz durumlar ya da stres, çocuğun gelişim sürecinde olan sinir sistemini olumsuz yönde etkiler. Bağışıklık ve duygulanım sistemleri, yaşanan stres ve durumlardan etkilenerek çocukların fiziksel açıdan hastalanmalarına da neden olabilir.” dendi.

Bebeklerin beyin fonksiyonlarının gelişimlerinin doğduktan sonra da devam ettiği vurgulanan raporda, anne ve bebek arasında kurulan bağın önemine değinildi. Yetkililer hamilelik süreci ne kadar iyi geçse de doğumdan sonraki dönemin de beyin gelişimi üzerinde etkili olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, anne ve babanın ilgisinin, yaşanılan çevrenin ve kaliteli eğitim almanın beyni daha çok geliştirdiği söylendi. Bununla birlikte bebekler kendilerine bakan kişilerden de etkileniyorlar. Huzursuz, aksi ya da geçimsiz insanların kendileriyle ilgilenmesi bebekleri olumsuz etki altında bırakmakta.

İlgisiz ya da istismara uğrayan çocuklarda geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabileceği açıklanan raporda sevgi yetersizliği durumunda oluşabilecek bazı hasarlar hakkında bilgi verildi.

  • Yeteri kadar sevgi hissetmeden büyüyen çocuklarda beyin sol yarım küresi tam anlamıyla gelişmez. Bu da depresyon riskinin artması anlamına gelir.
  • Canlılarda içgüdüsel davranışları, hayatta kalma ya da öfke gibi temel dürtüleri uyandıran limbik sistem üzerinde de olumsuz etkilere neden olur. Panik ve stres bozukluğu gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.
  • Limbik anormalliklerde, hafıza kaybı riskinin artmasıyla birlikte dissosiyatif bozukluklar beyinin küçük kalması durumunda karşılaşılan sorunlardandır.
  • Beynin sahip olduğu iki yarım küre arasında bulunan ilişkinin zarar görmesi sonucunda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi sorunlar gözlenebilir.

Ankara özel okulları arasında yer alan Bilişim Koleji yetkililerinin hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: