Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Son Dakika! LGS 2021 Sınav Tarihi Belli Oldu!

Son Dakika! LGS 2021 Sınav Tarihi Belli Oldu!

Son Dakika LGS 2021 Tarihi Belli Oldu!

Son Dakika LGS Haberleri Sitemizde.

Liselere Geçiş Sistemi LGS 2021 sınav tarihi Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Hayalindeki liseye geçmek isteyen öğrencilerin uzun süredir aradığı, “LGS 2021 sınav tarihi belli oldu mu?” sorusunun cevabı belli oldu. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre LGS 6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde yer almayan bilgili, Anadolu Ajansı tarafından abonelerle paylaşıldı.

 

Edinilen bilgilere göre, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin iki oturum olarak düzenlenen sınavda soru sayısı, ders dağılımları ve sınav süresinde değişiklik yapılmadı.

 

Sınavda, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınacak. Aynı gün yapılacak ve iki bölüm halinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika, ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacak.

 

Örnek soru kitapçığı her ay yayımlanacak

 

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2019 ve 2020 yılında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı.

 

Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılanan bu yeni uygulamaya, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu yıl da her ay örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edecek.

Son Dakika LGS ve Eğitim Haberleri

LGS NEDİR?

2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan ve 2018 yılına kadar TEOG olarak uygulanan sistemin adıdır. Liselere Geçiş Sistemi kısa adı ile LGS’ye ilköğretim okullarında öğrenim gören 8. Sınıf öğrencileri girmektedir.

Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilecek. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak LGS ile merkezi sınav kaldırılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenleyecek, sorular Bakanlığın soru havuzundan seçilecek.

LGS’de 2 tip yerleştirme var. Birincisi, sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme, diğeri de sınavsız, adrese dayalı yerleştirme.

En Başarılı Okullar

yorumunu bırak