Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

10 Kasım Programları Belli Oldu!

10 Kasım Programları Belli Oldu!

Okullar başta olmak üzere tüm yurtta anma törenlerinin düzenlendiği 10 Kasım’da bu yıl da törenler gerçekleşecek. Bu sene Pazar gününe denk gelen 10 Kasım’da tören ve etkinliklerin hafta için gerçekleştirilmesi planlanmakta. Atatürk her yıl olduğu gibi bu sene de 10 Kasım programları ile anılacak.

10 Kasım Resmi Tatil Mi?

Resmi kurumlarda her yıl Atatürk’ü anmak için resmi kurumlarda etkinlikler ve anma törenleri düzenlenmektedir. Bu sene Pazar gününe denk gelen 10 Kasım’da okullar tatil olacaktır. Bu nedenle törenlerin Pazartesi ya da Cuma günü gerçekleşeceği düşünülmektedir.

Ne Olmuştu?
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda saat 09.05’te vefat etmiştir. Atatürk’ün ölüm yıl dönemi olması nedeniyle 10 Kasım, resmi tatil olarak kabul edilmemektedir.

 

Okullarda 10 Kasım Programları

Her 10 Kasım’da yurt genelinde yer alan okullarda farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Öğrencilerin günler öncesinden hazırladıkları şiirler ve etkinliklerle Atatürk anılmaktadır. Saat 09.05’te saygı duruşunda bulunan öğrenciler, farklı çalışmalarla günün anlamını hissetmektedir.

10 Kasım İçin Anma Programları

10 Kasım’a sayılı günler kala, yurdun dört bir yanında gerçekleşecek anma programları da netleşmeye başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Kasım saat 09.05’te tüm ülkede hayat duracak. Anma programlarının merkezi Ankara için Anıtkabir olurken, İstanbul için de Dolmabahçe Sarayı olacak. Bu noktalar haricinde de yer alan Atatürk Anıtlarına çelenk koyularak, Mustafa Kemal Atatürk anılacak.

Milli mücadelenin anlatıldığı sergilerin de ziyaretçilerle buluşacağı törenlerin yanında, pek çok ilde Atatürk’ü anma programı kapsamında yürüyüşler gerçekleşecek.

Dolmabahçe’de Büyük Hazırlık!

10 Kasım’da binlerce insanı ağırlayacak saray ve çevresinde ziyaretçiler için yoğun bir çalışma yürütülüyor. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu odayı ziyaret edecek yerli ve yabancı ziyaretçiler için 205 kişilik ekipten oluşan; koruma, temiz görevlileri ve sağlık ekipleri hazırlıklara devam ediyor.

Dolmabahçe Sarayı’na 10 Kasım günü gelecek olan ziyaretçiler, Hasbahçe’den ilerleyerek sarayın II. Binek Salonu’a geçecek. Halife Merdivenleri üzerinden bir kat yukarıya çıkarak Mavi Salon’a giriş yapacak ve Atatürk’ün çalışma odası, hayata gözlerini yumduğu oda ve banyosunu görebilecek. Daha sonra Pembe Salon ve Japon Salonu olarak adlandırılan sofadan ilerleyerek alt kata inecek ve çıkışa ulaşacaklar. Dolmabahçe Sarayı’nı 10 Kasım 2018 tarihinde 80 bin kişi ziyaret etmişti.

En Başarılı Okullar

yorumunu bırak