Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

LGS Sonuçları

LGS Sonuçları
Haziran ayında yapılan Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında uygulanan merkezi sınavın sonuçları ve tercih dönemi sınava katılan adaylar ve veliler tarafından merak ediliyor.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk LGS sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte LGS sonuçları ve tercihleri ile ilgili merak edilenler…
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yazılı açıklamasında, LGS kapsamındaki merkezi sınav uygulamasının, 20 Haziran’da başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

LGS sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak. LGS sonuçları ile birlikte paylaşılacak değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacak.

LGS TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

16 Temmuz’da  LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde tercih kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek.

2020 LGS SINAVINA KAÇ KİŞİ KATILDI?

İki oturum halinde uygulanan sınavın ilk oturumuna 1 milyon 472 bin 88 öğrenci, ikinci oturumuna ise 1 milyon 472 bin 303 öğrencinin katıldığını bildiren Selçuk:
“2019 yılındaki sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı göz önüne alındığında, 2020 yılında sınava katılan öğrenci sayısında yüzde 43’e yakın bir artış gerçekleşti.
Salgın döneminin koşulları ve sınava katılan öğrenci sayısındaki önemli artışa rağmen 2020 yılında merkezi sınav, sorunsuz bir şekilde uygulandı.”
değerlendirmesinde bulundu.

“KOVİD-19 SALGINI KAPSAMINDA HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI”

Bakan Selçuk, Kovid-19 salgını kapsamında her türlü tedbirin alındığının altını çizerek,
“2020 yılında merkezi sınavın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde yapılması gerekliliği nedeniyle uygulama sürecinin tümünü kapsayan sağlık önlemleri alındı.” ifadesini kullandı.
Bakanlık olarak merkezi sınava katılacak tüm öğrencilerin sınava kendi okullarında girebilmelerini sağladıklarının altını çizen Selçuk, LGS kapsamında ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama ile öğrencilerin sınav sürecine ilişkin kaygılarını azaltmaya ve sınav günü oluşabilecek fazladan hareketliliği önlemeye çalıştıklarını aktardı.
Bu karar sonrasında sınav uygulanan okul sayısının büyük bir artış gösterdiğine dikkati çeken Selçuk, geçen yıl 3 bin 873 okulda uygulanan merkezi sınavın, bu yıl 18 bin 139 okulda uygulandığını, okul sayısında beş kata yakın bir artış gerçekleştiğini belirtti.
Bakan Selçuk, sağlık nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sınav görevlisi sayısında da büyük bir artış gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Geçen yılki merkezi sınavda yaklaşık 148 bin öğretmen görev yaparken bu yılki merkezi sınavdaki görevli sayısının iki kattan fazla artarak 353 bine ulaştığına işaret etti.

SORU İPTALİ YOK 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sonrasındaki süreçle ilgili değerlendirmede ise şunları kaydetti:
“Sınav sonrasında hiçbir soru iptali olmadı. Sınav sonuçları uzmanlarımız tarafından hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.
Değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacak.
16 Temmuz 2020’de merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde tercih kılavuzu da açıklanacak.
Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Sürece büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”
LGS Sonuçları Ne Zaman?Haziranda yapılan LGS sonuçları ve tercih dönemi sınava katılan adaylar ve veliler tarafından merakla bekleniyor.

yorumunu bırak