Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Sınav Notları Karneye Dahil Mi?

Sınav Notları Karneye Dahil Mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk karne notları ve yüz yüze sınavlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sınav notları karneye dahil değil, peki birinci dönem yüz yüze yapılan sınav notları ne olacak?

MEB’den Açıklama: Sınav Notları Karneye Dahil Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 25 Aralık 2020’de yapılan düzenlemede, ilk ve ortaokullarda birinci dönem karne notları belirlenirken sınav yapılmayacağı, yüz yüze yapılan mevcut sınavlarınsa geçerli olacağı duyurulmuştu. Ancak salgın koşulları ve uygulamada birlik açısından bu karardan vazgeçildi. Sınav notları karneye dahil değil. İllere gönderilen yazıyla ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı.

“SINAV NOTUMU GÖRMEK İSTİYORUM” DİYENLER KARNESİ İÇİN TALEP EDEBİLECEK

Birçok öğrenci karardan memnun ancak isteyen veliler, 21 Ocak’a kadar okul müdürlüklerine başvurarak, yapılan sınavlardan alınan notların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek. Böylece MEB kararıyla “Ben yüksek puan almıştım. Neden karnemde bu puanım yer almıyor” gibi bir tepki gelmesinin önü de kapatılmış oldu.

KARNE DAĞITIMI OLMAYACAK:

Öte yandan salgın koşulları ve halk sağlığının korunması ilkesi göz önünde bulundurularak, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi.

PUAN BELİRLEMESİ HANGİ SINIFTA NASIL OLACAK?

Sınav notları karneye dahil değil, peki birinci dönem yüz yüze yapılan sınav notları ne olacak? Detaylar haberimizin devamında...

Dönem puanı belirlenirken, 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecek. 4. sınıflarda dönem puanı, ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalamasıyla hesaplanacak. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak.

Bu uygulamalar birinci dönemle sınırlı tutulacak.

TÜM SINAVLARIM İYİ GEÇMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dakika kararıyla karne dağıtımı olmaksızın puanlama ve katılımın daha önde olduğu not sistemini Bakan Ziya Selçuk açıklamıştı. Bu kapsamda MEB’in koronavirüs pandemisi sürecinde uyguladığı uzaktan eğitim, EBA eğitim programı gibi yeni nesil yöntemlerin ardından yeni tip bir karne düzeni de deneyimlenmiş olacak. Öğrencilerin genel itibarıyla bu uygulamadan memnun olduğu görülüyor.

En Başarılı Okullar

yorumunu bırak