Üniversiteler Açılacak Mı?

137

Bakan Koca’dan üniversitelerde yüz yüze eğitim için son dakika açıklaması! İkinci dönem üniversiteler açılacak mı?

Üniversiteler Açılacak Mı?

Şubat ayının ortalarına gelinirken üniversitelerin açılması ile ilgili son dakika haberleri de yakından takip ediliyor. Aklamanın ardından MEB’e bağlı okullarda yüz yüze eğitime geçiş için 15 Şubat ve 1 Mart tarihlerini MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) açıkladı. Durum böyle olunca, üniversitelerin durumu da merak konusu oldu. Milyonlarca öğrenci üniversiteler ne zaman açılacak sorusuna yanıt aramaya başladı. YÖK’ün anket çalışmalarının ardından Bakan Fahrettin Koca’dan üniversitelerin açılması geldi. Yüz yüze eğitim için de son dakika açıklaması geldi. Bakan Koca, ‘Üniversitelerin açılış tarihi ne?’ sorusuna yanıt verdi ve son durumu aktardı.

2021 ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda  açıklama yaptı. Bakan Koca, kendisine yöneltilen ‘Üniversitelerin ikinci dönem açılış tarihi ne?’ sorusuna yanıt verdi. YÖK’ün üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitime ilişkin Bilim Kurulu’ndan acil görüş istedi. Bakan Koca, şu sözleri söyledi;

Bu konuyla ilgili Bilim Kurulumuz görüşüyor. Zannediyorum biz bu hafta bu konuyla ilgili bir cevap vermiş olacağız. Ama şunu söyleyebilirim; şu an salgının geldiği seyir vakaların özellikle son iki hafta giderek bir artış içinde. Mutasyonların giderek varlığını gösteriyor. Özellikle yüz yüze eğitimin uygulamalı eğitimler dışında bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini şimdiden söyleyebilirim.” diye konuştu.

– YÜZ YÜZE EĞİTİMDEKİ ÖĞRETMENLER ŞUBAT SONUNDA AŞILAMA TAKVİMİNDE

Koca, bir başka soru üzerine yüz yüze eğitime geçecek okullar için Milli Eğitim Bakanlığından listelerin alındığını ifade etti. “Şubat sonuna doğru öğretmenlerimiz için de, özellikle eğitimde olan sınıflar için söylüyorum, aşılama takvimi başlamış olacak.” olarak belirtti.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN GÖRÜŞ İSTEDİLER

Yazıda, YÖK, küresel salgın nedeniyle yükseköğretim kurumlarının takvimleri açıkladı. 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimlerinin 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlamasına karar verdi. Örgün eğitim müfredatının, yüzde 40’a kadarının uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması önemli. Karma öğretim uygulanabilinmesi için üniversitelerde geniş bir alan var.

YÖK’ün yazısında, “Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden” söz etti.

EN BAŞARILI OKULLAR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Telegram Kanalımıza Katılın Bizi Yakından Takip Edin!

error: