Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Yenilikçi Üniversiteler Açıklandı.

Yenilikçi Üniversiteler Açıklandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen Etki Analizi Çalışmaları Değerlendirme Çalıştayı’nda TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi üniversiteler açıklandı.

Etki Analizi Çalışmaları Değerlendirme Çalıştayı' nda TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi üniversiteler açıklandı.

ENDEKS, ÜNİVERSİTELERİN PERFORMANSLARINI ÖLÇÜYOR.
TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan ‘2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi’nin bu yıl 10’uncusunun açıklandığını ifade eden Bakan Varank, “Endeks çalışmaları, bugün başta üniversitelerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü. Bu endeks, üniversitelerin birçok açıdan performansını ölçerek etki analizi çalışmalarına da önemli girdiler sağlıyor. Biz bu çalışmayla üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylelikle de girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz. Etki analizi orta ve uzun vadeli sonuçları irdeleme imkanı sunarken, performans analizleri ise kısa ve orta vadeli çıktıları takip imkanı yaratmakta ve ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılandırılmış verilerin üretilmesini sağlamaktadır” diye konuştu.

TÜBİTAK, GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ HAREKETLENDİRDİ.

Etki Analizi Çalışmaları Değerlendirme Çalıştayı' nda TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi üniversiteler açıklandı.Üniversitelerimiz bünyesinde son yıllarda girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıldığına işaret eden Varank, “Özellikle TÜBİTAK’ın bu alanda verdiği önemli desteklerin de katkısıyla, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde. Elbette bu iş arz-talep işi. Gençlerimiz de artık kendi işlerini kurmanın, girişimci olmanın hayallerini kuruyor. Şimdi bakın dünyaya, geleceğe, teknolojiye yön verenler hep girişimciler, yeniliğin peşinde koşanlar. Bu sebeple akademisyen ve araştırmacılar da artık çalıştıkları kurumlarda girişimciliğe, yenilikçiliğe dair fırsat ve kaynakların olduğu yerlerde toplanıyor. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için, girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, bir zorunluluk” dedi.

ENDEKS NASIL HAZIRLANIYOR?
Girişimci ve yenilikçi üniversiteler endeksi sıralamasının nasıl hazırlandığına dair bilgi veren Bakan Varank, “Öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 191 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Bakanlığımız, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TENMAK, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerimizin de aralarında bulunduğu 287 kurum katkılarını sunmuştur” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘2021 yılı Girişimci ve Yenilikçi üniversiteler açıklandı. En Başarılı Okullar 2021 Üniversiteler

BU YIL ENDEKS ETKİLEŞİMLİ GRAFİKLER İLE AÇIKLANIYOR.
Bakan Varank, “Bu sayede üniversitelerimizin kendilerini hem ortalama değerlerle, hem de diğer üniversitelere görece kıyaslayabileceklerini vurguladı. Nihayetinde bu seneki endeksimizde, ‘bilimsel teknolojik araştırma yetkinliği’, ‘fikri mülkiyet havuzu’, ‘işbirliği ve etkileşim’ ile ‘ekonomik ve toplumsal katkı’ olmak üzere dört boyutta 23 göstergeye göre sıralamamızı yaptık” diye konuştu.

2021 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi’nde yer alan ilk 10 üniversite ve puanları şöyle:

Sıra  Üniversite Toplam Puan
1 ODTÜ 83,7
2 Sabancı Üniversitesi 75,7
3 İTÜ 72,5
4 Bilkent Üniversitesi 68,3
5 YTÜ 67,0
6 Koç Üniversitesi 65,5
7 GTÜ 62,7
8 Boğaziçi Üniversitesi 62,3
9 İYTE 59,7
10 Özyeğin Üniversitesi 58,2

EN BAŞARILI OKULLAR

yorumunu bırak