Lütfen Bekleyiniz..

Lütfen Bekleyiniz..

Başarılı Okulların Tek Adresi

Üniversite kayıtları başladı…Üniversite kayıtları nasıl yapılır, son gün ne zaman?

Üniversite kayıtları başladı…Üniversite kayıtları nasıl yapılır, son gün ne zaman?

Üniversite kayıtları başladı…Üniversite kayıtları nasıl yapılır, son gün ne zaman?

Milyonlarca üniversite adayının gündeminde yer alan üniversite kayıt tarihleri araştırmaları başladı. Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar kayıt işlemlerini gerçekleştirecekler. Üniversite kayıtları için gerekli belgeler geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Yeni dönemde yerleştirme sonucunun belli olmasının ardından üniversite kayıtları ne zaman başlayacak, bugün mü? İşte Üniversite kayıt tarihleri 2022-2023 ile gerekli evraklar…

Üniversite kayıtları nasıl ve nereden yapılır, son gün ne zaman?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri için tarihler açıklandı. Bu noktada, 2022-2023 Üniversite kayıtları için geri sayım başladı. Milyonlarca aday kayıt işlemlerini belirtilen tarihler aralığında gerçekleştirecek. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gerekli belgeleri eksiksiz şekilde tamamlamış olması gerekiyor. Peki; Üniversite kayıtları başladı mı, ne zaman ve saat kaçta? Üniversite kayıtları için gerekli belgeler neler? İşte 2022-2023 Üniversite kayıt tarihleri!

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üniversite kayıtları için ÖSYM tarafından şu ifadelere yer verildi;

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 22 – 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Üniversite kayıtları nasıl ve nereden yapılır, son gün ne zaman?

ÜNİVERSİTE E KAYITLAR NASIL YAPILIR?

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

Üniversite kayıtları nasıl ve nereden yapılır, son gün ne zaman?

ÜNİVERSİTE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

EN BAŞARILI OKULLAR

 

yorumunu bırak